СУДИИТЕ ОД ТЕФТЕРЧЕТО НА ЈАНКУЛОВСКА И СВАРОВСКИ НА МИЈАЛКОВ СЕ ПОСРАА ВО ГАЌИ : Помагајте, СЈО и Катица Јанева сакаат да не апсат, ЌЕ СКАПЕМЕ ВО ЗАТВОР!

0
2243

Претседтелот на Судскиот совет, на драматична прес конференција, на која ги повикал и претседтелите на судовите, со треперлив глас бараше помош, плашејќи се дека СЈО со повикување на судии за донесени одлуки им ја руши независноста, пренесува „Сведок“.

Зоран Караџоски, пиејќи вода по секое поставено новинарско прашање, од кои многу ги оцени како „несериозни“ рече дека се почувствувале загрозени, во прашање бил доведен угледот на судиите, со тоа што СЈО повикало пет судии на распит од Управниот суд.

Како што веќе е познато, СЈО во една од првите истраги објави дека поведува постапка против Советот во Управниот суд кој направил злоупотреби при одлучувањето за изборите во Општина Центар.

Караџоски рече дека на „прес-конференцијата“ ги повикал амбасадорите на САД, ЕУ, Италија, Германија, Велика Британија, франција, за да „им плесне в лице“ дека одредени структури (конкретно СЈО и медиумите) вршат невиден притисок врз судството, но не му е јасно зошто се појавил само претставник на Американската амбасада, но не и другите.

Повеќе детали ОВДЕ