ПРВА УДАРНА АНТИ-ДВОЈЧЕ НОЌ ОСАМНА ВО БИТОЛА, СЕ БАРА ОСТАВКА НА КРАДОНАЧАЛНИКОТ ТАЛЕВСКИ!

0
236

Педесетина битолчани, млади и повозрасни, ноќва ја поминаа будни пред Општина Битола, барајќи оставка од градоначалникот Владимир Талески.

shatori

Тие поставија шатори на булеварот 1 Мај, од мостот на Драгор до влезот на Општината. Заедно со граѓаните, ноќта будни останале и седум полицајци што го обезбедувале просторот.

shatori1

Оставката е напишана од членовите на здружението „За нас се работи“ и, како што велат, Талески треба само да ја потпише.

Горан Пинза, еден од организаторите на протестот, вели дека наспроти соопштението од Општина Битола дека ноќеска се можни провокации и немири во Битола, сепак сè поминало во најдобар ред, без ниту еден инцидент.

– Пред нашиот протест синоќа, Општината се обиде да создаде лажна слика и да упати соопштение дека ние тука сме за белја, што не е точно. Ние на мирен и достоинствен начин ќе го пречакеме Талески и ќе му ја дадеме оставката. Нашите барања ги институционализираме, а не одиме на сила, тоа за нас не е својствено – рече Пинза.

Демонстрантите утрово ја пречекуваат општинската администрација, а оставката на Талески ќе му биде доставена точно напладне.

Шаторите ќе останат на булеварот до крајот на работниот ден. Од понеделник организаторите ќе почнат постапка за распишување раферендум за предвремени локални избори.

– Првпат во историјата на независна Македонија, еден градоначалник ќе си замине од функцијата со предвремени локални избори и со распишување референдум – реча Пинза.

Синоќа на протестот во Битола излегоа повеќе од 1.000 граѓани, а на голем видеоекран беа емитувани изјави од ветувањата на Талески.

Извор: МЕТА