Планинари лежеле врз 17-годишното момче кое било 10 часа на -25 степени во бездна на Шар Планина за да му го спасат животот

0
1312

Тројца храбри планинари му го спасија животот на 17-годишното момче што вчера падна во бездна и удри во карпа на Шар Планина, кај Титов Врв. Сите четворица лежеле во бездната 10 часа на -25 Целзиусови степени додека чекале помошта да дојде до нив.

Еден од храбрите планинари, кој останал цела ноќ со младиот Кристијан е Дамјан Карловски, за Телеграф.мк раскажува што се случувало ноќта меѓу саботата и неделата (17 и 18 декември) и целата драма што ја преживеале. Вели најголема среќа е што Кристијан е во добра состојба, нема скршеници или внатрешно крвавење од падот во бездната.

Дамјан раскажува дека инцидентот се случил во саботата вечерта во 23 и 40 часот и дека Кристијан се лизнал пред да стигнат до Титов Врв. Паѓал во бездна длабока 500-600 метри и на крајот удрил со главата во карпа.

За целиот текст кликнете Телеграф.мк.

brilijant