ПАДНАА МАСКИТЕ, КУЧИЊАТА И ХИЕНИТЕ ГИ ПОКАЖАА ЗАБИТЕ: Кој смртно се плаши од успехот на Заев?!

0
2787

Заев еднаш ги заеба своите смртни непријатели – го победи Грујо и стана премиер.

Тие копилиња нема да дозволат втор пат да ги заебе, а тоа е да биде успешен премиер.

Он мора да падне од власт неславно, он мора да биде исмеан како некадарен, како ситен корумпиран некадарен ограничен политичар, градоначалник кој не е способен да води држава и да биде премиер, демек за него е општина да води и толку, да не се многу занесува.

Мора да биде одбранет митот дека тој е донесен на власт од Американците и Гермаанците, случајно, дека он е црпнат локален простак кој по чиста случајност станал премиер, нешто што не смее да се случи повторно, се знае за кого е премиерското место, за урбаната скопска елита која прво ќе се договори околу кого ќе се врти, не може некој аутсајдер тамо од Муртино да продава муда за бубрези во Скопје.

Затоа е оваа паника овие денови, кучињата и хиените ги покажаа забите.

Заев ги доби првите сериозни не ножеви туку секири во грб – наречен е предавник, се вадат имињата на Глигоров и Црвенковски, буквално против него се води тотална информативна војна!!!

Во паника е елитата на Водно, знае дека ако Заев го реши спорот со Грција, тој ќе биде премиер наредните 10-20 години, ќе влезе во читанките како новиот Делчев, Колишевски, Тито, Глигоров, Црвенковски, Георгиевски, Гошев, Андов итн, со еден збор ќе влезе во топ македонската 10-ка на политички великани кои ќе останат бесмртни.

Нема да биде некој пролазен моментален херој, будалетинка која случајно се докопала до неколку касети со снимки, нема да биде богат локален феудалец кој нема талент и интелигенција за голем лидер. Не, ќе биде политички великан, по него ќе се крстат полоштади и булевари. И од таа помисла елитата на Водно, скопското политичко подземје е исплашено до смрт и не може да спие и има пролив зелен и проѕирен!!!

Затоа веќе не се ни глуми дека му се пријатели, веќе се во отворена крвава медиска војна со него до истребување!!!

Го нарекуваат предавник во колумни кои се пишуваат френетично секој ден по една, се даваат интервјуа дури и на Сител и сите останати можни телевизии, паниката е до нивото на ИДЕ ДУНАВ!!!

Се ЛАЖЕ И СЕ МАНИПУЛИРА БЕСРАМНО!!! Се оди против своите колумни и ставови пишувани 10-20 години, ништо не е изоставено, мора Заев да се спречи да стане успешен премиер, тоа они не може да го замислат, ќе се обесат дома на лозницата во дворот…

Пазете со која теза се иде, ако ние сме биле Република Горна Македонија за цел свет, немало да ни се смени идентитетот, но ако сме биле Република Горна Македонија дома, ќе ни се сменел идентитето?!?!

Значи ако на пасошот, кој е за странство нели, ако на сите спортски натревари, ако во сите меѓународни организации итн сме Република Горна Македонија, тогаш е во ред, но ако дома ни пишува на институциите и на другите документи Република Горна Македонија, ние ќе сме веќе Горно Македонци?!?!

Но зошто?! Кога нема други Македонци?! Која е логиката сами себе да се викаме Горно Македонци кога тоа никој од нас не го бара?!?!!? Зошто би го правеле тоа самите?!?!?! Која е ова небулоза и параноја со која се плаши народот?!!?!

Па се оди со тези, ако досега на ова не им текнало на Глигоров и Црвенковски, кој е овој партал од Муртино на него да му текне, на оваа ли овца провинциска ќе му веруваме?! Замислете со која теза се иде човече?!?!

Замислте, сосема случајно во ист периот излегува на медиуми Гордан Георгиев и перфидно вели дека сите оние кои се непоправливи оптимисти се навреда за интелигенцијата?!?! А знаеме кој сам себе цело време се нарекува непоправлив отпимист?!

Во исто време Геро и Милчин распалија против можниот компромис, намерно му ја затвораат вратата и просторот за можен маневарски простор на Заев, затоа што САКААТ, СЕ МОЛАТ НА БОГА ОН ДА НЕ УСПЕЕ!!!

Они него го сметаат за политички куртон, камиказа која им послужи да го сруши Груевски, но сега сакаат да го фрлат во канта за ѓубре, затоа што они сакаат да владеат со земјата наредните декади!!!

Толку се болни во оваа замисла што се спремни дури и земјата да ја турнат во амбисот, толку им е помислата муртинецот да биде премиер наредните години и години, спремни се и земјата да ја пратат во мајчината!!!

Ебеш и НАТО и ЕУ и ако сака војна нека има, само д ане го гледаме лицето на Заев во вестите, нека си оди дома нека меле пипер за ајвар. Со таа помисла заспиваат овие копилиња овие денови!!!

ГАДОВИ, ГНИДИ, ЦРВИ ГОМНАРСКИ!!!

Они знаат дека ако Заев не го реши името, тој ќе има голема мака да ја одржи власта. Економијата нема да пркне, народот ќе продолжи да хистерише, можни се и немири со Албанците, тотален хаос од кој можно е Заев и сам да крене раце и да си замине во родната Струмица, затоа што навистина кој би сакал да води држава која решила самата да оди во неповрат?!

Сите знаеме дека без ЕУ и НАТО земјава е осудена на пропаст, Албанците не можат да ја замислат Македонија без интеграција во ЕУ и НАТО, се повеќе команданти ќе прогласуваат слободни зони, Македонците се повеќе ќе се иселуваат, Русија се повеќе ќе пенетрира, земјава ќе влезе во вртлог од кој не се знае дали некогаш ќе излезе читава.

Замислете на што се се спремни овие гадови водени од личната омраза кон Заев?!?!

Дури и да им поверуваме дека се загрижени за македонскиот идентитет, што ќе ни помогне тој ако во земјава има глад, мизерија и можна војна. Што тоа им помогна на Сирија, нивниот идентитет и помогна ли кога гинеа на пругите и кога се давеа како пилци во средоземно море?!?!

Саше Ивановски, главен и одговорен уредник на порталот Мактел.Мк