Муса Џафери поднесува оставка од вицепремиерското место во Владата?

0
416

Вицепремиерот Муса Џафери најверојатно ќе поднесе оставка на својата владина функција, дознава Фокус од партиски извори во ДУИ.

Како што стојат работите има две опции за повлекувањето на Џафери од вицепремиерската функција. Првата е, оставката да се случи во текот на оваа недела, со именувањето на новите министри и заменици министри од СДСМ,  а втората опција е Џафери да си замине во декември, кога од премиерската позиција ќе си замине Никола Груевски.

Оставката на Џафери во партиски кругови се коментира како дел од најавените реформи во партијата, во кои повеќе еминентни партиски членови бараат реструктуирање на партијата но и на владините позиции на ДУИ.

Повеќе ОВДЕ