Лексус РС Ф се придружи на австралиската полициска флота

0
234

Пред неколку недели полицијата во Викторија го доби моделот Мерцедес-AMG GLE63 S Купе, а сега полицијата на Њу Саут Велс својата флота ја „зајакна‟ со Лексус RS F.

Лексус RS F има V8 мотор, а автомобилот ќе користи во разни цели, па и за промоција на безбедноста во сообраќајот. Купето со високи перформанси дебитираше минатиот викенд на трката Bathurst Six Hour, каде имаше улога на безбедносно возило. Во следниот период ќе биде изложен на различни настани од светот на автомобилизмот, како и во тек на различни активности во заедницата.

Автомобилот ќе привлече големо внимание со својот агресивен изглед и продорен звук кој го создава атмосферскиот 5,0 литарски V8 мотор, кој испорачува 467 KS.