ЕКСКЛУЗИВНО: ВМРОВЦИТЕ САКАЛЕ ДА ГО КРЕВААТ АУДИТО НА ФРЧКО ВО ВАЗДУХ СО СЕ НЕГО, НО ОТКАКО ГИ УСШУТИРА КОПУЦИТЕ ОД ВМРОВСКАТА ТРОЈКА, ГО СМЕНИЛЕ СЦЕНАРИОТО ВО АТЕНТАТ НА ПРАЗНО АУДИ!

0
733

Луѓето од УБК, чиј тогашен директор бил Владимир Атанасовски, правеле проценка кој треба да се нападне од јавните личности.
– Како одговорност на некои тогашни функционери на УБК и нормално преку Нинџа требаше да се напаѓаат личности кои се против интересите на тогашното раководство. Проценките за тоа кој треба да се нападне ги правеа луѓе кои тогаш беа на високи државни функции во УБК, се палеа коли, требаше да се палат други коли… Никогаш не сум учествувал во насилствата, но сум директно запознаен. Имаа 100 отстотна заштита од УБК. Тука беа во тој контекст физички напаѓани и новинари и луѓе кои учествуваат во јавниот живот. Овие активности беа организирани од Нинџа по насока на Владимир Атанасовски – потенцираше обвинетиот.

Тој рече дека уште порано пред 27 април, уште кога се организираа протести пред ДИК имало инструкции да се дигнат во воздух возилата на Петре Шилњгов и Љубомир Фрчкоски.

– Но, до тоа не дојде, бидејќи во последен момент ја стопира таа работа – рече Младеновски.

Повеќе за сведочењето на Плусинфо.мк

Мактел дознава дека планот на ВМРОНИТЕ бил да се елиминар Фрчко со се Аудито, но откако виделе како поминала вмровската тројка која Фрчко ја собра на клоци, сепак одлучиле да го бомбардираат Аудито без негово присаство.