Гошев: Или меѓународната заедница да ги апси „криминалците“, или парламентот да го исфрли Груевски од игра

0
202

Евентуалното пропаѓање на Договорот од Пржино и враќањето на опозоцијата на улица со нова серија на „бомби“ би биле развој кој не е добар за земјата, како што, впрочем, од друга страна, не е добро ни ова што изминативе десет години и се случува на Македонија, а што кулминираше со криза која ја турна земјава во бездна, вели поранешниот гувернер на НБРМ и поранешен министер за финансии, Петар Гошев.

Тој смета дека постојат три правци во кои настаните бил се одвивале, доколку политичките партии не се усогласат во имплементацијата на договорот од Пржино. Заканите дека Македонија може да ја изгуби препораката за почеток на преговори со ЕУ, според Гошев не се инструмент за освестување и притисок на оваа власт.

-На оваа власт најмалку и е грижа европската иднина. Тие ако мислеа на европската иднина немаше да се однесуваат вака. Се што направија, направија против европските вредности, против европското законодавство и против европската перспектива. Така што заканата „ние ќе ви дадеме негативна оценка“ не го вознемирува Груевски. Тој сака да продолжи на власт, да се спаси од апсење затоа што е свесен дека неговите криминални дела излегоа на виделина и дека се шират како сознание. Тој се обидува тоа да го спречи – изјави поранешниот прв либералдемократ за „А1ON“.

Повеќе ОВДЕ