(ВИДЕО) Шекеринска: Имаме План за здравство кое ќе лекува а не убива!

0
216

Радмила Шеќеринска, носител на кандидатската листа на СДСМ и здружената опозициска коалиција во изборната единица 5 од Кичево денеска порача дека мора да се запре масовното иселување на младите со покачување на платите и отворање на што повеќе работни места.untitled271

– Денеска сме во Кичево каде што граѓаните се соочуваат со истите проблеми како и низ цела Македонија. Еден од нив се катастрофалните услови во здравството, рече Шеќеринска на средбата со граѓани во овој град.

Таа го посочи и износот на гарантираната плата како дел од нивната изборна програма „План за живот“ во Македонија.

– Ние во нашиот план за живот во Македонија гарантираме минимална плата која ќе изнесува 16.000 денари, секоја година ќе биде зголемена и ќе обезбедиме на крајот на мандатот просечната плата во РМ да изнесува 30.000 денари, рече меѓу другото носителот на листа од СДСМ и  здружената опозициска коалиција во изборната единица 5, Шеќеринска на средбата со граѓани организирана на градскиот плоштад во Кичево.

https://www.youtube.com/watch?v=D2vobM_USAA