(ВИДЕО) ГАДОВИ, ГНАСИ, БАГРА НЕБАЊАТА: Оро пред Собрание и скандирања „мртов Заев, добар Заев“

0
766

Демонстрантите на „Македонија блокира“ играа оро на денешниот протест пред Собрание додека траеше расправата за утврдување на нацрт амандманите за уставни измени. Насобраните бараа оставки и скандираа говор на омраза „мртов Заев, добар Заев“

Екс функционерот на ВМРО-ДПМНЕ, Филип Петровски, порача дека е за поздравување тоа што пратениците од опозицијата кои гласаа за отворање на уставот, дека ќе гласаат воздржано во втората фаза.

-Ако гласаат воздржано и во третата фаза ќе им простиме и ќе ги примиме меѓу нас. На светскиот поредок кој одлучил да ја избрише Македонија од мапата имам да му порачам: „Ние никогаш нема да се предадеме!“ – рече Петровски.