(ВИДЕО) Австриски сноубордист скрши врат во Пјонгчанг

0
459

Австриецот Маркус Шајрер преживеа кошмарен пад во четвртфиналето на сноуборд крос. Тој изгуби контрола по еден од последните скокови во својата 1/4-финална серија и приземји на грб, но сепак успеа да ја заврши трката.

Прегледите потоа покажале дека има скршена петтиот вертебрален пршлен, но тој ги движи своите екстремитети и нема да има посериозни пречки.

30-годишниот спортист ќе биде пренесен во Австрија, каде ќе помине посериозни прегледи