(ФОТО) Американците ја бомбардираат Исламската држава со посвета „Од Париз со љубов“

0
185

mkd-227555

По терористичките напади на Исламска држава во Париз, Французите во неделата почнаа да го бомбардираа сирискиот град Рака, а Американците тоа го прават со пишани посвети.

На своите проектили наменети за Исламска држава тие ја испишаа пораката „Од Париз со љубов“ (From Paris with love), а сликите веднаш почнаа да кружат на социјалните мрежи.

mkd-227556

Градот Рака е нападнат затоа што во него на обука биле напаѓачите во Париз.

Во нападот на сирискиот град учествуваа 10 воени авиони на француските воздухопловни сили, и во одредувањето на целите учествуваа и американските тајни служби.